Balaton

Ať už je to klidná voda a svěží vína, písek a surfování, rybaření a dovádění, šplouchání a plachtění, koncerty a kluby, párty a pádlování, plážový volejbal a jízda na kole, elegantní hrady a ospalé vesničky, nádherná příroda a křišťálově čisté ovzduší, Balaton neboli Maďarské Moře má naprosto všechno.
balaton001-800-530.jpg
Na severním břehu jezera Balaton patří k nezapomenutelným zážitkům romantické procházky v uličkách Balatonfüred, města s kouzlem 19. století, pěší vycházka na poloostrově Tihany s úchvatným výhledem na jezero, na vzduchu provoněném levandulí. Ještě před několika miliony let tu gejzíry tryskala horká voda, dokazuje to měsíční krajina v blízkosti zdejších vnitřních jezer. Jen několik minut jízdy směrem na západ, mezi městy Balatonudvari a Örvényes, najdete jedno z nejpozoruhodnějších golfových hřišť v Maďarsku, Royal Balaton Golf & Yacht Club.

Vulkanické svahy dále na západ podél pobřeží jsou ideálním prostředím pro osvěžující bílá vína. Badacsony je skvělým místem pro pěší turistiku, zejména pro páry. Traduje se legenda, že pokud se posadíte se svojí partnerkou na Růžový kámen zády k jezeru (víme, je těžké odvrátit pohled od jezera), budete mít do roka svatbu! To si zaslouží přípitek, ne? A tak objevujte místní vinné sklepy a jejich báječná vína a chutné pokrmy, dokud nenajdete svého favorita. Za čedičovou horou Badacsony najdete pohádkové údolí kotliny Káli. Navštivte jeho roztomilé, poklidné vesnice a zajděte ke zdroji minerální vody Theodora v Kékkút.

Na západním cípu jezera se dostanete nejen k největšímu přírodnímu, léčivému, termálnímu jezeru na světě ve městě Hévíz, ale také k jednomu ze tří největších barokních paláců v zemi, zámku Festetics ve městě Keszthely. Pokud máte rádi velké kontrasty, tak si nenechte po návštěvě vznešeného a elegantního paláce, ujít návštěvu Malého Balatonu. Tato malá džungle je rájem pro ohrožené rostliny a ptáky, čítající na 250 druhů, z nichž 100 zde hnízdí a 27 je chráněných.

Na jižním břehu jezera Balaton vás přivítají malá městečka s živoucí tradicí umění a řemesel, lázně a hojnost vína, nádherné zámecké hotely a také největší plantáž vlašských ořechů v Evropě. Váš výlet k jezeru Balaton nemůže být kompletní bez návštěvy metropole zábavy, města Siófok. Po relaxaci na jedné z mnoha pláží během dne je ideální čas pro párty a zábavu v některém z klubů nebo plážových hospůdek.


Chcete vědět, co je u nás nového?