Velká nížina

Rovinatá planina maďarské puszty se rozkládá mezi Dunajem a východní hranicí země od písečných hřbetů Bugac uprostřed a hortobágyskou stepí na severovýchodě této rozsáhlé nížiny zvané Alföld. Objevte i Vy tuto exotickou krajinu!

V krajině kolem Bugac se uchovala typická podoba usedlostí, kterými byly osamělé dvorce, v Hortobágy dodnes žijí prastaré druhy domácího zvířectva původních Maďarů, ale i evropské druhy ptáků vyskytující se pouze v těchto krajích. Zdejší ovčáčtí psi – Komondor, Kuvasz, Puli, Pumi – se mezitím stali v ostatních zemích žádanými rasami. Puszta Hortobágy je jednou z největších travnatých stepí Evropy.

Účastníci rozmanitých turistických programů, které zahrnují i jezdecká představení, se seznamují s tradicemi původního života ovčáků, chovu domácího zvířectva i maďarské kuchyně: Kalocsa. Tři věci proslavily toto město daleko široko: červené paprikové lusky, které se zavěšují pod okap jako girlandy a suší se na slunci, nádherné květinové malby na zdech a v podloubí selských domů a lidové kroje, které jsou - jako i ostatní výšivky – ozdobeny jemnou krajkou a kombinovány s pestrými květinovými motivy.

Szeged
Světoznámými výrobky jsou uherský salám Pick a sladká či pálivá kořeninová paprika, která se hojně používá při přípravě výtečné szegedské rybí polévky.

Debrecen,
Druhé největší město Maďarska, je od středověku studentským městem, v letech 1848-49 bylo „hlavním městem" revoluce a boje za svobodu. Dnes je známé především rozmanitým kulturním životem, např. barvami hýřícím Květinovým karnevalem 20. srpna, jazzovými dny, Letní univerzitou pro cizince, kteří se chtějí naučit maďarsky.

Ve Velké nížině, pod krajinou rovnou jako stůl, se skrývá „horké zlato", tedy poklad v podobě termálních vod, které sem lákají návštěvníky ze všech končin světa. Mnohé z vyvěrajících termálních pramenů mají léčivé účinky a jejich příznivé složení je proto vhodné nejen pro zachování zdraví, ale i na léčení určitých chorob.

Hajdúszoboszló – lázně pro všechny generace
Hungarospa Gyógyfürdő jsou největším lázeňským komplexem v Evropě. Lázeňský ráj se spoustou zeleně je vybaven léčebnými i zážitkovými bazény, obrovským tobogánem, vybudovaným mořským pobřežím, jezerem na projížďky na člunu, sportovním centrem i krytými zážitkovými lázněmi Aqua Palace.
Mikroklima těchto lázní vytvářejí sirné a solné výpary z vodní plochy bazénů; i zdraví návštěvníci se zde cítí velmi dobře, neboť tu slunce svítí přibližně 2000 hodin v roce, je zde rozsáhlé koupaliště, mořská pláž a jezero, které vybízí k projížďkám na loďkách.

Gyula
Na každém kroku květiny, zahrady růží, zelené plochy, romantické cestičky v parcích, promenády po idylickém nábřeží – to je lázeňské město Gyula, ležící v blízkosti jižní státní hranice s Rumunskem. Symbolem města je gotický hrad z 15. století; v letních měsících se zde na jevišti pod širým nebem pořádají hudební představení.
V nádherném přírodním parku o rozloze 28 ha, se nacházejí obnovené Městské lázně (Várkert).

Poznejte tento úžasný kraj 😊

Chcete vědět, co je u nás nového?